Endokronoloji (Hormonlar)


Köpeklerde ve kedilerde endokrin sorunlarının olabildiğince erken tespit edilmesi önemlidir. Bu ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden koşullar, erken yakalandığında ve uygun bir tedaviye başlandığında daha kolay yönetilebilmektedir.

Endokrin sistem, kan dolaşımına hormon salan bir grup dokudan (çoğunlukla bezlerden) oluşur. Bu hormonlar metabolizmayı, büyümeyi, gelişimini ve çoğalmasını düzenler ve hormonun işlevine bağlı olarak vücudun farklı bölgelerine dağılırlar. Bir hormonal denge bozulduğunda (örneğin bir tümör veya otoimmün hastalık) bir endokrin bozukluk gelişebilir. "Hiper" aşırı miktarda hormona, "hipo" ise bir hormon eksikliğine işaret eder. Tedavi hastalığa göre değişmektedir.

Köpeklerde ve kedilerde birkaç ortak endokrin bozukluk bulunur:

  • Diyabet, insülin hormonundaki eksiklik veya dirençten kaynaklanır.
  • Köpeklerde sıklıkla teşhis edilen hipotiroidi, hayvanın düşük tiroid hormonu seviyesine sahip olduğunu gösterir.
  • Hipertiroidi, kedileri sık sık etkiler; hayvanların yüksek seviyelerde tiroid hormonları bulunduğunu gösterir.
  • Addison hastalığı (hipoadrenokortisizm) ve Cushing hastalığı (hiperadrenokortikizm) de her iki ırkı etkileyebilir, ancak Cushing hastalığı kedilerde nadirdir.

Evcilinizde cilt sorunları (tüy dökülme vb) gelişirse veya davranış, enerji seviyeleri, iştah, kilo, su tüketimi veya idrara çıkma konusunda herhangi bir değişiklik gösterirse bize ulaşın.