KısırlaştırmaDişi köpekler genelde altı ayda bir görülen 3-4 hafta sürebilen östrus (kızgınlık dönemi) geçirirler. Bu dönemde dişi üreme organında şişlik ve kanlı bir akıntı görülebilmektedir

Dişi kediler ise yılın belirli zamanlarında 3-4 haftada bir çiftleşme dönemine girerler. Bir çok kedi bu dönemde sinirli olabilir, yerlerde yuvarlanabilir veya dikkat çekmek için alışılmadık davranışlar sergileyebilir. Ayrıca bu dönemde oldukça sesli bağırabilirler.

 

Ovariohysterectomy (Kısırlaştırma) ile dişi köpeklerin ve kedilerin dönem boyunca görülebilen istenmeyen davranışları, kanama ve çiftleşme isteği tamamen ortadan kalkmaktadır.

Kısırlaştırma sayesinde evcil hayvanınız, rahim enfeksiyonlarından, diğer hastalıklardan, ayrıca zor veya tehlikeli gebeliklerden korunmuş olacaktır. Ameliyat; yumurtalıkların, yumurtalık kanallarının ve rahmin çıkarılmasını içerir.

 

Erkek kediler ve köpekler, dönemsel bir kızgınlık göstermezler. Bir kez cinsel ergenliğe ulaştıktan sonra çiftleşme her zaman görülebilmektedir. Erkek kediler kokulu idrarlarını mobilyalara, duvarlara, çalılıklara püskürterek bölgelerini işaretlemek isterler. Erkek köpekler ise, idrarla bölge işaretleme, kaçma eğilimi ve diğer köpeklerle kavga etme isteği gösterebilirler. 

 

Castration olarak adlandırılan erkek kedi ve köpeklerin cerrahi işlemle nötrleştirilmesi üreme davranışlarını ortadan kaldırmakta ve idrar bırakma, idrar püskürtme arzusunuda yok etmektedir. Ameliyat, testislerin alınmasını içerir.